Marta Zablocka Zycie Na Kreske Natalia Sarata Akcja Regenerakcja

Marta Zabłocka / zycie-na-kreske, bez tytułu

Tym razem grafikę – komiks w serii Artywizmy przygotowała dla nas zaprzyjaźniona z RegenerAkcją artystka-aktywistka Marta Zabłocka. Marta prowadzi inicjatywę / stronę rysunkową życie-na-kreskę.

Marta pisze o sobie w działaniach społecznych i swoim podejściu do regeneracji w aktywizmie: 

Działania prospołeczne są bardzo ważną częścią mojego życia od bardzo dawna. Angażuję się w wiele kwestii, ponieważ czuję się połączona z innymi – także tymi, które / którzy są inne / inni niż ja. Wiele spraw uważam po prostu za wspólne dobro. Na przestrzeni lat aktywność ta bardzo wplotła się też w moje życie zawodowe. Wiem, że to, co robię, jest dzięki wsparciu mojej Partnerki, Przyjaciół i Przyjaciółek i Społeczności, która obserwuje moje życie-na-kreskę.

Jednak mam takie poczucie, że im więcej działam, tym więcej widzę krzywd, które trzeba zaleczać. Zdarza mi się, że odmawiam współprac, bo wiem, że nie dam rady więcej. Choć perspektywa zrobienia jeszcze jednej rzeczy, która ma sens, jest kusząca. Zdarza mi się też, że tonę w ilości spraw, o które chcę zawalczyć. A czasem po prostu chcę, ale nie wiem, jak. 

Ilość pracy / zaangażowania doprowadziły mnie do załamania. Poczułam obezwładniający bezsens. Dałam sobie do tego prawo. Zaczęłam z większą uważnością obserwować i słuchać siebie (choć wcześniej też to robiłam, ale widzę, że nie do końca wystarczająco). Podjęłam decyzję o tym, aby uporządkować swoje działania zawodowe – przede mną spotkania coachingowe. Uporządkowania wymagają też moje działania społeczne, które chciałam wyodrębnić od tych pierwszych. 

W tym roku dostałam się do liderskiego programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wiem, że to bardzo dobry kierunek, abym nadal mogła robić rzeczy, które są dla mnie wartościowe, nie czuła się w tym samotnie i sensowniej zarządzała swoimi zasobami. 

Marta, trzymamy kciuki za Twoje działania liderskie, program PAWF i życzymy Ci i mocy, i odpoczynku!

A życie-na-kreskę na FB możecie znaleźć tutaj: klik, a na Instagramie tutaj: bęc

Współpracując z Martą, zamawiając skład publikacji, oprawę graficzna, animacje – wspieracie aktywistyczną działalność Marty, w tym działania antydyskryminacyjne, edukacyjne oraz akcje na rzecz Zwierząt i przyrody.