Fotka-do-ilustracji-spotkania-Post-nr-1.png

Mocne wspólnoty kruchych. Spotkanie rozpoczynające projekt

15 marca 2021 odbędzie się spotkanie inicjujące nasz projekt „Oddychaj. Regeneracja aktywistek i aktywistów z mniejszości: „Mocne wspólnoty kruchych. O aktywist/kach emancypacyjnych i pracy tożsamością wystawioną na ataki”.

Termin: poniedziałek, 15 marca 2021, godz. 17.00-20.00, online

Opis spotkania

Wypalenie aktywistyczne i przeciążenie zaangażowaniem społecznym od lat dotyka działaczki społeczne i działaczy. Nieustająco ważne jest wsparcie dla wszystkich działaczek i działaczy emancypacyjnych, a szczególnie tych należących do opresjonowanych mniejszości: aktywistek lesbijek, Głuchych edukatorek antydyskryminacyjnych, aktywistów równościowych-gejów, trans-aktywistek, społeczników z mniejszości narodowych i etnicznych, Czarnych działaczek etc., pracujących „targeted identities” – tożsamościami stygmatyzowanymi, wystawionymi na ataki.

Do udziału w dyskusji oraz do poprowadzenia krótkich form warsztatowych pracy z ciałem zaproszenie przyjęły wspaniałe osoby aktywistyczne z grup mniejszościowych, ich sylwetki będziemy przedstawiać w kolejnych dniach w profilu wydarzenia.

W spotkaniu udział wezmą: Katarzyna Bierzanowska, Gagik Grigoryan, Nina Kuta, Margaret Amaka Ohia-Nowak, Katarzyna Żeglicka, wsparcie psychologiczne: Karolina Ulbrych. Szczegółowe informacje o osobach biorących udział w spotkaniu znajdziecie na dole tekstu.

Tłumaczenie PJM: Joanna Ciesielska, Magda Schromová

Vivek Shraya, transpłciowa kompozytorka, pisarka, poetka, wykładowczyni i edukatorka antydyskryminacyjna z Kanady w książce „I Am Afraid of Men” (2018) zadaje nam pytanie: „Dlaczego moje człowieczeństwo zostaje przez innych dostrzeżone i uznane dopiero wtedy, gdy dzielę się swoim doświadczeniem dehumanizacji i przemocy?”.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak to jest pracować na rzecz zmiany tym kruchym fragmentem tożsamości, który od lat jest w Polsce celem ataków z ambon, mównic parlamentarnych i zza biurek instytucji i redakcji. Jak to jest mówić o swoim doświadczeniu opresji, by większość się zmobilizowała i podjęła działania przeciwko przemocy i dyskryminacji? Jakie są koszty pracy tożsamością wystawioną na ataki (targeted identity)?

Zainicjujemy też dyskusję o tym, jak różne lub / i podobne są doświadczenia aktywistek z różnych grup mniejszościowych, gdzie my, działaczki i działacze emancypacyjni o atakowanych tożsamościach możemy szukać dla siebie wsparcia, regeneracji, oparcia i wytchnienia?

Szczególnie zapraszamy aktywistki i aktywistów z mniejszości – te działania są przede wszystkim dla Was.

Zaproszone osoby

Katarzyna Bierzanowska: tłumaczka, autorka inicjatywy Pełnoprawna, aktywistka, edukatorka, feministka z niepełnosprawnością.

Gagik Grigoryan: Ex-aktywista na rzecz migrantów i wielokulturowości, w sektorze pozarządowym działał ostatnie 12 lat, wspierając społeczności lokalne w Ukrainie i Polsce. W ostatnich latach był ściśle związany z Fundacją Ocalenie, gdzie w swojej codziennej pracy udzielał wsparcia migrantom i migrantkom. Obecnie na „zwolnieniu aktywistycznym” na czas nieokreślony. Odejście z trzeciego sektora Gagik argumentuje zmęczeniem reprezentowania swojej grupy mniejszościowej oraz wypaleniem aktywistycznym.

Nina Kuta: Jestem Nina, jestem anarchistką, feministką i transpłciową kobietą. Prowadzę kanał na YouTube TransGrysy poświęcony feminizmowi i transpłciowości. W związku z importem transfobicznego feminizmu do Polski przez ostatnich parę miesięcy zaangażowałam się w aktywność przeciwko temu nurtowi, czy to w formie artykułów, wywiadów, czy wpisów na mediach społecznościowych.

Margaret Amaka Ohia-Nowak: Jestem czarną ciskobietą, Polko-Nigeryjką. Jestem trenerką różnorodności, antyrasizmu i inkluzywności. 13 lat temu zajęłam się badaniem rasizmu i języka dyskryminującego. Prowadzę szkolenia dla osób białych o tym, jak można się rasizmu oduczyć, jak mówić tak, aby nie ranić innych osób ze względu na ich tożsamość pierwotną. Moja praca w dużej mierze opiera się na moim doświadczeniu czarnej tożsamości. Pracuję z nim, eksponując traumy, trudności i nierówności z nim związane. Zajęcia, które oferuję, warsztaty antydyskryminacyjne, z przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, radykalnej wrażliwości, uwalniania emocji w ruchu, a także uzdrawiania traumy rasowej i rasizmu przez praktykę cielesną, w większości są skierowane do osób białych. Od dłuższego czasu jestem tym emocjonalnie zmęczona i potrzebuję jakościowej regeneracji. Dlatego swoje zajęcia zaczęłam kierować również do osób z innych targetowanych mniejszości. Jestem członkinią Zarządu Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA).

Katarzyna Żeglicka: Jestem genderqueerową kobietą z niepełnosprawnością. Jestem feministką, artywistką i aktywistką, performerką, animatorką kultury oraz certyfikowaną trenerką samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo. Działam na rzecz praw kobiet z niepełnosprawnościami oraz osób queer. W latach 2014-2020 współprowadziłam feministyczne stowarzyszenie kobiet z niepełnosprawnościami Strefa Wenus z Milo. Jestem członkinią kolektywu Artykuł 6, a także Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa i do niedawna rady Fundacji Autonomia. Od ponad dwóch lat doświadczam wypalenia aktywistycznego. Teraz próbuję robić aktywizm poprzez taniec. Obecnie jestem uczestniczką studiów podyplomowych Pedagogika Teatru. Prowadzę m.in. warsztaty WenDo oraz pracy z ciałem. Nie wyobrażam sobie aktywizmu i sztuki bez inkluzywności i poszanowania różnorodności. W kręgu moich zainteresowań znajduje się sztuka oporu, site specific, odzyskiwanie przestrzeni i głosu za pomocą szeroko pojętej sztuki.

Program spotkania i kwestie techniczne

Spotkanie składa się z dwóch części: pierwsza część to przedstawienie działań, które realizujemy dla działaczek i działaczy w projekcie „Oddychaj” oraz dyskusja z zaproszonymi gościniami i gościem. Ta część spotkania będzie nagrywana.

Druga część to warsztatowe spotkanie – praca somatyczna ze zmęczonym dyskryminacją i opresją ciałem osób aktywistycznych prowadzona przez mniejszościowe aktywistki. Poprowadzą ją Katarzyna Żeglicka i Margaret Amaka Ohia-Nowak.

Obie części dostępne są dla wszystkich zapisanych chętnych. Spotkanie jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rejestracja przez formularz. Osoby zarejestrowane na wydarzenie otrzymają link do platformy Zoom (do wyczerpania miejsc).

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Link do zapisów (obecnie już zamknięty)

Spotkanie jest oficjalnym rozpoczęciem działań w ramach projektu „Oddychaj. Regeneracja aktywistek i aktywistów z mniejszości”, który realizujemy w 2020 roku z dotacji programu @Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Link do wydarzenia na FB