O fundacji

RegenerAkcja to pierwsza taka w organizacja w Polsce, która systemowo zajmuje się kwestiami wypalenia aktywistycznego i przeciążeń w zaangażowaniu społecznym.

Stacjonujemy w Warszawie, niemniej działamy z działaczkami i działaczami z całej Polski, stacjonarnie i online.

W RegenerAkcji:

Wierzymy, że przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu to nie zadanie „naprawienia siebie” i doskonalenia sposobów zarządzania sobą w czasie czy zwiększania efektywności pojedynczych aktywistów i aktywistek.

Nie jesteśmy zepsute, nie jesteśmy uszkodzeni, jeśli się wypalamy. Zmęczenie to naturalny stan, a wypalenie to zrozumiała reakcja na przeciążenia trudne do udźwignięcia, na normę eksploatacji i samoeksploatacji, na ekonomię braku, normę nieustannej dostępności, przemoc i dzielenie społeczności.

W RegenerAkcji pracujemy także z liderkami i liderami lokalnych społeczności, z osobami wspierającymi w swojej pracy ludzi w trudnym położeniu, z harcerzami i harcerkami, z bibliotekarkami, z nauczycielkami i nauczycielami, z aktywistami i aktywistkami klimatycznymi i działaczkami na rzecz praw zwierząt – z wszystkimi osobami, które w swojej pracy realizują ważne cele społecznej zmiany.

Możesz nas wesprzeć!

Mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP), zatem możesz przekazać nam co roku 1% podatku od dochodu na działania wspierające społeczników i aktywistki. Wystarczy, że podasz w deklaracji podatkowej nr KRS: 0000290372.

Możesz też przekazać nam jednorazową lub stałą darowiznę, ustawiając jeden przelew lub zlecenie stałe:

Fundacja RegenerAkcja,
bank BGŻ BNP, 08 1600 1039 0002 0032 1210 0001.

Co konkretnie robimy?

Szczególną uwagę poświęcamy wspieraniu aktywistek i aktywistów emancypacyjnych oraz organizacji, grup i kolektywów, dla których ważna jest sprawiedliwość społeczna. Mówimy o wypaleniu reprezentacją, o specyfice pracy własną opresjonowaną tożsamością, aktywizmie w obliczu mowy nienawiści, ataków ze strony instytucji państwowych, gróźb delegalizacji naszej działalności. O tym więcej w zakładce O projekcie (link) oraz na stronie projektu Z troską o równość (w budowie).

 

Historia

Inicjatywa RegenerAkcja działa od 2017 roku, a osobowość prawną jako fundacja zyskałyśmy wiosną 2020 roku. Nasza działalność czerpie z dorobku instytucjonalnego i merytorycznego Fundacji Przestrzeń Kobiet, organizacji, którą założyłyśmy (Natalia Sarata i Ewa Furgał) w 2007 roku. Przestrzeń Kobiet dała nam następnie architekturę instytucjonalną do prowadzenia RegenerAkcji.

Pracowałyśmy dotąd m.in. z programem Masz Głos Fundacji Batorego, Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Funduszem Feministycznym, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, kolektywem Kem, Fundacją Rzecz Społeczna, Ashoka w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacją Szkoła Liderów i wieloma innymi grupami i organizacjami.

Więcej o nas: tutaj wkrótce będzie link do strony Fundacji RegenerAkcja (w budowie).