O fundacji
RegenerAkcja to pierwsza taka w organizacja w Polsce, która systemowo zajmuje się kwestiami wypalenia aktywistycznego i przeciążeń w zaangażowaniu społecznym.
Stacjonujemy w Warszawie, niemniej działamy z działaczkami i działaczami z całej Polski, stacjonarnie i online.
W RegenerAkcji:
- wspieramy działaczki i aktywistów w odpoczywaniu i regeneracji,
- mówimy głośno o tym, że wypalenie aktywistyczne istnieje i że dotyka osoby zaangażowane społecznie,
- podkreślamy znaczenie indywidualnej i wspólnej troski o siebie,
- opowiadamy o tym, jak możemy się o siebie troszczyć i wzajemnie wspierać w zaangażowanych społecznościach,
- mówimy o zmęczeniu empatii, wypaleniu reprezentacją, pracą tożsamością, kosztach zaangażowania,
- opowiadamy o wypalających normach aktywizmu i konsekwencjach uszkodzonego systemu społecznego i politycznego, w którym działamy na rzecz zmiany,
- zdejmujemy brzemię produktywności i zadanie samopoświęcenia i męczennictwa,
- propagujemy regeneratywną kulturę aktywizmu – takiego zaangażowania na rzecz zmiany, które nie drenuje, a dodaje mocy i pomaga ruchom społecznym rozwijać się,
- opowiadamy o tym, że możemy zrobić świat przyszłości dzięki zaufaniu, wzajemnej trosce i odpowiedzialności za siebie nawzajem teraz.
Wierzymy, że przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu to nie zadanie „naprawienia siebie” i doskonalenia sposobów zarządzania sobą w czasie czy zwiększania efektywności pojedynczych aktywistów i aktywistek.
Nie jesteśmy zepsute, nie jesteśmy uszkodzeni, jeśli się wypalamy. Zmęczenie to naturalny stan, a wypalenie to zrozumiała reakcja na przeciążenia trudne do udźwignięcia, na normę eksploatacji i samoeksploatacji, na ekonomię braku, normę nieustannej dostępności, przemoc i dzielenie społeczności.
W RegenerAkcji pracujemy także z liderkami i liderami lokalnych społeczności, z osobami wspierającymi w swojej pracy ludzi w trudnym położeniu, z harcerzami i harcerkami, z bibliotekarkami, z nauczycielkami i nauczycielami, z aktywistami i aktywistkami klimatycznymi i działaczkami na rzecz praw zwierząt – z wszystkimi osobami, które w swojej pracy realizują ważne cele społecznej zmiany.
Możesz nas wesprzeć!
Mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP), zatem możesz przekazać nam co roku 1% podatku od dochodu na działania wspierające społeczników i aktywistki. Wystarczy, że podasz w deklaracji podatkowej nr KRS: 0000290372.
Możesz też przekazać nam jednorazową lub stałą darowiznę, ustawiając jeden przelew lub zlecenie stałe:
Fundacja RegenerAkcja,
bank BGŻ BNP, 08 1600 1039 0002 0032 1210 0001.
Co konkretnie robimy?
- Prowadzimy warsztaty, konsultacje, webinaria, grupy regeneracyjne i inne formy edukacji i refleksji o tym, że troska o siebie jest podstawą w trosce o świat.
- Współpracujemy z działaczkami, organizacjami i grupami, budując intersekcjonalne sieci wsparcia i wymiany doświadczeń, przełamując izolację i osamotnienie w ruchach społecznych.
- Wspieramy organizacje i grupy we wprowadzaniu rozwiązań obniżających ryzyka wypalenia w aktywizmie i dających podstawy pod dobrostan w zespołach.
- Organizujemy wsparcie psychologiczne i interwencję kryzysową dla aktywistów i aktywistek w bieżących kryzysach związanych z zaangażowaniem społecznym.
- Pracujemy z całymi organizacjami i grupami, które chcą budować regeneratywną kulturę aktywizmu nad wsparciem osób i zespołów.
- Wysyłamy RegeNewsletter o wspierający w obejmowaniu siebie troską w działaniach społecznych.
- Wydajemy autorskie i tłumaczone z innych języków publikacje o trosce o siebie i wzajemnej trosce w aktywizmie.
Szczególną uwagę poświęcamy wspieraniu aktywistek i aktywistów emancypacyjnych oraz organizacji, grup i kolektywów, dla których ważna jest sprawiedliwość społeczna. Mówimy o wypaleniu reprezentacją, o specyfice pracy własną opresjonowaną tożsamością, aktywizmie w obliczu mowy nienawiści, ataków ze strony instytucji państwowych, gróźb delegalizacji naszej działalności. O tym więcej w zakładce O projekcie (link) oraz na stronie projektu Z troską o równość (w budowie).
Historia
Inicjatywa RegenerAkcja działa od 2017 roku, a osobowość prawną jako fundacja zyskałyśmy wiosną 2020 roku. Nasza działalność czerpie z dorobku instytucjonalnego i merytorycznego Fundacji Przestrzeń Kobiet, organizacji, którą założyłyśmy (Natalia Sarata i Ewa Furgał) w 2007 roku. Przestrzeń Kobiet dała nam następnie architekturę instytucjonalną do prowadzenia RegenerAkcji.
Pracowałyśmy dotąd m.in. z programem Masz Głos Fundacji Batorego, Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Funduszem Feministycznym, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, kolektywem Kem, Fundacją Rzecz Społeczna, Ashoka w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacją Szkoła Liderów i wieloma innymi grupami i organizacjami.
Więcej o nas: tutaj wkrótce będzie link do strony Fundacji RegenerAkcja (w budowie).