Copy Of Unnamed Design

Olga Borkowska / ZLE OkO, Bezsilność

Tym razem Artywizmy, czyli grafikę w technice mieszanej (linoryt i kolor) przygotowała dla nas Olga Borkowska, artystka-aktywistka na co dzień mieszkająca w Oslo.

Sama pisze o sobie tak: 

Olga Borkowska // ZLE OkO, ur. 1979, aktywistka, feministka. Pracuję w z kobietami i dziewczetami w centrum kryzysowym w Oslo. Mam jednoosobowy noisowo-punkowy projekt ZLE OkO, czasem robie ilustracje. 

Praca Olgi wykonana specjalnie dla RegenerAkcji nosi tytuł Bezsilność. Olga proponuje do niej także ścieżkę dźwiękową: koncert norweskich artystek Avant Joik z Bergen z września 2020, którego możecie posłuchać i go obejrzeć tutaj: klik

Olga pisze o „Bezsilności”: To jest praca, która powstawała z mozołem. Musiałam objąć ten stan, poczuć go, wytrwać w tym dyskomforcie, żeby uznać go za moją teraźniejszość. Dopiero wtedy odpuściło mi poczucie bezradności i zaczęłam się zastanawiać, czy mimo wszystko jest nadal coś, co mogę zrobić. I oczywiście było. Punktem wyjścia, intencją do zaczęcia tej pracy była runa Ingwaz, która symbolizuje odpoczynek, nowy początek i dobre zarządzanie własną energią. To, co mi pomaga w tym ugruntowywaniu, to mądre rozmowy i bycie wśród roślin. Najlepiej dużych, żeby się było można oprzeć 🙂

Na Instagramie możecie obserwować działania Olgi tutaj, a w księgarniach na okładkach, które Olga przygotowała dla Wydawnictwa Czarne do książek Konstantego Usenki pt. „Buszujący w Barszczu” i „Wykres fal środkowej Wołgi”.

Dzięki Olga za podzielenie się z nami Twoją sztuką i sztuką Avant Joik <3