Rusza 7. edycja Wspólnej, czyli grupy regeneracyjnej dla aktywistek/tów z mniejszości
W RegenerAkcji wspieramy działaczki i aktywistów w odpoczywaniu i regeneracji. Tematyzujemy wypalenie aktywistyczne i znaczenie indywidualnej i wspólnej troski o siebie w zaangażowaniu społecznym. Dlatego ruszamy z kolejną grupą dla zmęczonych aktywistek, aktywistów i osób aktywistycznych.
AKTUALIZACJA 26.08.2021: przedłużamy rekrutację do 12 września. Grupa wystartuje 21 września i potrwa do 30 listopada.
Jako osoby aktywistyczne jesteśmy lub bywamy bardzo zmęczone, a na pewno potrzebujemy odpocząć, tym bardziej, im bardziej nagłe, pilne i jednoczesne są kryzysy, którym staramy się stawiać czoło. Polaryzacja, hejt, szczujnia, mnogość kryzysów wybuchających jednocześnie, systemowe opresje – jest się czym zmęczyć.
Jeśli tematem naszego zaangażowania są prawa człowieka i należymy przy tym same i sami do dyskryminowanych mniejszości, bywamy zmęczone w szczególny sposób. Często intensywnie pracujemy swoją tożsamością mniejszościową wystawioną na ataki, wyrażamy sprzeciw, organizujemy siebie do działania i organizujemy sieci wsparcia.
Czasem mamy pretensje do samych siebie, że nie jesteśmy wystarczająco zaangażowane, odporni, obecne; że odpadamy, albo nie mamy już sił. A to nie my, lecz systemowe opresje wyczerpują nas walką: mizoginia, homofobia, ableizm, transfobia, rasizm, ksenofobia, klasizm i inne. Możemy sobie pomóc, trzymając się razem i podtrzymując siebie nawzajem.
DLA KOGO?
Ta konkretna grupa jest przeznaczona dla osób aktywistycznych z całej Polski, które spełniają jednocześnie oba kryteria:
a) działają i / lub pracują w organizacjach antydyskryminacyjnych, kolektywach emancypacyjnych i grupach praw człowieka w Polsce
b) oraz same/sami/samx należą do dyskryminowanych mniejszości społecznych.
Jeśli jesteś np. aktywistką z niepełnosprawnością, działaczem gejem, działaczką Żydówką, aktywistą z niepełnosprawnością, trans-aktywistką, Czarnym aktywistą, lesbijką społeczniczką równościową, społecznikiem uchodźcą, feministyczną aktywistką, albo masz inne mniejszościowe tożsamości, które wystawiają Cię w tej Polsce na ataki w aktywizmie praw człowieka – może chcesz do nas dołączyć?
UWAGA: Ta konkretna edycja nie jest przeznaczona dla osób sojuszniczych, które pracują na rzecz równości, ale same nie mają mniejszościowej tożsamości.
To jest grupa dla działaczek i działaczy równościowych, antydyskryminacyjnych o różnym stopniu doświadczenia. Zatem nie jesteś „za bardzo” lub „za mało” doświadczona lub niewystarczająco zmęczone, by dołączyć do tej grupy. Zawsze jest dobry czas, by zadbać o siebie w aktywizmie.
Mamy w RegenerAkcji szerokie rozumienie aktywizmu i tego, kim jest aktywist/_/ka: to i te osoby, które pracują zawodowo w równościowych organizacjach i instytucjach, jak i te, które działają w nich wolontariacko, a także te osoby, które działają poza organizacjami, w oddolnych grupach i kolektywach lub pracują samorzeczniczo.
O CZYM I JAK?
Zajmiemy się także tym, czym jest doświadczenie wypalenia aktywistycznego i wypalenia reprezentacją, praca tożsamością wystawioną na ataki (targeted identity), wyzysk epistemiczny, olimpiada opresji.
Pogłębimy rozumienie procesów rozrywających nasze grupy i społeczności, sprawdzimy, co to jest zmęczenie empatią, PTSC i jakie są systemowe przyczyny naszego przemęczania się w zaangażowaniu społecznym, jakie są korzenie self-care sięgające głębiej, niż w konsumpcjonizm.
Będziemy robić sobie razem miejsce, gdzie można nie-działać, być wysłuchaną/nym, odpocząć z innymi bez zadania organizowania i działania.
KTO PROWADZI?
Grupę poprowadzi Natalia Sarata, aktywistka, socjolożka, facylitatorka, edukatorka, feministka i lesbijka, założycielka inicjatywy RegenerAkcja, w aktywizmie równościowym od 2002 roku.
Grupa Wspólna to moja autorska koncepcja, którą przynoszę aktywistkom i aktywistom już trzeci rok. To będzie ósma prowadzona przeze mnie grupa, a siódma w ramach RegenerAkcji. Będę wnosić swoją wiedzę, uważność, umiejętności i doświadczenie, by robić miejsce na Wasze doświadczenia, wrażliwość i wzajemne wsparcie.
KIEDY?
Będziemy wspólnie spotykać się co tydzień we wtorki wieczorem, przez kolejnych 10 tygodni (z wyjątkiem 2.11). Każde spotkanie potrwa od 18.00 do 21.00, z przerwą.
Terminy spotkań:
1) 7.09,
2) 14.09,
1) 21.09,
2) 28.09,
3) 5.10,
4) 12.10,
5) 19.10,
6) 26.10,
2.11 – nie spotykamy się,
7) 9.11,
8) 16.11
9) 23.11 – termin po aktualizacji 26.08
10) 30.11 – termin po aktualizacji 26.08
CO WARTO WIEDZIEĆ?
- Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, w grupie udział weźmie max. 12 osób.
- Spotkania będą odbywały się online, nie będą rejestrowane.
- Regularny koszt udziału w grupie to 500-700 zł, dzięki dofinansowaniu w ramach projektu będziesz brać udział w grupie nieodpłatnie.
- Grupa jest wydarzeniem zamkniętym, tj. nie można do niej dołączyć w trakcie trwania.
- Udział w pierwszym spotkaniu jest niezbędny.
- Jak wskazują osoby biorące udział we wszystkich wcześniejszych edycjach, ta grupa to szansa praktykowania regularnej, systematycznej troski o siebie i doświadczania oraz dawania wspierającej obecności innym. Dlatego jest ważne, byś w miarę możliwości wzięła/wziął/o udział w pełnym cyklu spotkań. Jeśli wiesz, że nie weźmiesz udziału w więcej niż dwóch spotkaniach, prosimy o zgłoszenie kolejnym razem (planujemy także termin zimowy i kolejne).
WAŻNE
- Ta grupa nie jest grupą terapeutyczną, lecz grupą wsparcia. Jeśli szukasz wsparcia terapeutycznego, psychologicznego, psychiatrycznego, w miarę możliwości możemy wesprzeć Cię w szukaniu go, niemniej sama grupa nie ma takiego założenia i nie będziemy pracować terapeutycznie.
- Nie jest to także grupa, w której osoby chcące prowadzić takie grupy nauczą się, jak to robić. Jeśli szukasz tego typu kompetencji, w przyszłym roku zaproponujemy działania dla Ciebie.
- Podkreślamy, że we Wspólnej mile widziane są trans-osoby aktywistyczne. Jeśli Twoja perspektywa na świat je wyklucza, to grupa nie będzie dla Ciebie bezpiecznym miejscem.
- Spotkania będą odbywać się w języku polskim (fonicznym), nie będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Przygotowujemy na jesień i zimę 2021 inne wydarzenia, które będą tłumaczone na PJM oraz język rosyjski.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Jeśli chcesz wziąć zgłosić chęć udziału w spotkaniach, wypełnij formularz zgłoszeniowy do piątku 27.08.2021 niedzieli 12 września włącznie. Formularz dostępny jest tutaj -> klik
Do 31.08 14 września damy ci znać o zaproszeniu do grupy i poprosimy o potwierdzenie udziału lub poinformujemy o miejscu na liście rezerwowej.
MASZ PYTANIA?
Zastanawiasz się, czy Wspólna w ogóle lub ta jej edycja jest dla Ciebie? Chętnie odpowiemy na pytania i wątpliwości: regenerakcja@gmail.com
Photo by Spring Fed Images on Unsplash