Dodaj Nagłówek

Cykl: Webinaria RegenerAkcji, 9 września: Mapujemy wypalenie w działaniach równościowych, Natalia Sarata

9 września 2021 o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze webinarium rozpoczynające cykl webinariów o wypaleniu i trosce o siebie w działaniach równościowych i aktywizmie praw człowieka. Natalia Sarata z RegenerAkcji zakreśli mapę zagadnień i wątków, którym warto przyglądać się w kontekście przeciążania i wypalania się w zaangażowaniu emancypacyjnym.

Zapisy na webinarium odbywają się przez formularz, link poniżej.

Różne kursy i instagramy proponują nam wyluzowanie i odpuszczenie, nauczenie się zarządzania kalendarzem i priorytetami jako sposób na wypalenie w aktywizmie. To na pewno pomocne narzędzia, ale zrzucają odpowiedzialność za systemowe dynamiki na nas indywidualnie, jednocześnie starając się nas upchnąć w rolę dobrze zarządzonych jednostek sprawnie działających na rynku.

Dlaczego nie o zarządzanie sobą w czasie chodzi w przeciwdziałaniu wypaleniu aktywistycznemu? Dlaczego przyglądanie się działaniu stresu to początek pracy nad regeneracją w zaangażowaniu społecznym, a nie jej cel? Jakie szczególne zjawiska są związane z zaangażowaniem na rzecz praw człowieka, jeśli przynależę do tzw. mniejszościowej grupy społecznej? Czy aktywizm równościowy to aktywizm szczególnego ryzyka? Jak funkcjonują w takim zaangażowaniu osoby sojusznicze, a jak społecznicy i społeczniczki o tożsamościach wystawionych na hejt i ataki? Jak działa backlash i wypalanie nas reaktywnością? Jakie dynamiki ujawniają się w grupach aktywistycznych i organizacjach? I co możemy z tym zrobić?

Na czym możemy się oprzeć szukając ulgi dla siebie w przeciążeniu zaangażowaniem społecznym? Czy tzw. self care to jedyne rozwiązanie? Jak możemy wspierać się wzajemnie w grupach i organizacjach i dlaczego to często nie będzie przyjemne, a jest niezbędne?

Podczas pierwszego z cyklu webinariów uporządkujemy podstawowe zagadnienia dotyczące pracy zaangażowanej społecznie. Zajmiemy się szczególnie tymi jej wymiarami, które dotyczą emancypacji i pracy wykonywanej na jej rzecz przez osoby działające z pozycji mniejszościowych.

Natalia Sarata jest założycielką RegenerAkcji, socjolożką, trenerką, zaangażowaną w działania równościowe i sektor działań obywatelskich od 2002 roku. Sama kilka lat temu wypaliła się aktywistycznie, teraz z zespołem RegenerAkcji zajmuje się budowaniem wiedzy o tym i pokrewnych zjawiskach w organizacjach i grupach

Prosimy o zapisy na webinarium najpóźniej do czwartku 9 września do godz. 12.00, po tym terminie zapisanym osobom roześlemy link do Zooma.

Link do formularza zgłoszeniowego tutaj -> link

Webinarium jest nieodpłatne, będzie realizowane przez zoom. Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM) w czasie całego spotkania. Spotkanie będzie nagrane i opublikowane w przyszłości, osoby uczestniczące w webinarium nie będą nagrywane.

Tej tematyki dotyczyć będzie także kolejnych 5 webinariów realizowanych co dwa tygodnie we wtorki wieczorem między wrześniem a listopadem, prowadzone przez zaproszone do rozmowy osoby aktywistyczne działające na rzecz równości.

Terminy kolejnych webinariów: 9.09, 23.09, 7.10, 21.10, 4.11, 18.11. Zawsze w godz. 18.00-20.00, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Zapraszamy!