Zapis Webinarium RegenerAkcji, nr 6/6: 9 grudnia, Dlaczego czarne (aktywistyczne) ciała wypalają się bardziej…?, Margaret Amaka Ohia-Nowak

9 grudnia 2021, w czwartek, odbyło się 6. webinarium w 6-częściowym cyklu webinariów o wypaleniu i trosce o siebie w działaniach równościowych i aktywizmie praw człowieka.

Tym razem Margaret Amaka Ohia-Nowak opowiedziała nam o procesach odkładania się aktywistyczno-opresyjnej traumy w czarnych i nieczarnych ciałach narażonych na ataki. Rozmawiałyśmy o tym, jak wspierać ciało aktywistyczne szczególnie wtedy, gdy pracujemy własną tożsamością, a także o tym, jak przez pracę z ciałami uczyć się nowych sposobów bycia.

MARGARET AMAKA OHIA-NOWAK: Trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, językoznawczyni specjalizująca się w języku inkluzywnym, badaczka. Szkoli grupy, organizacje i instytucje z obszaru DEI (Diversity Equity Inclusion), antyrasizmu oraz profilaktyki wykluczeń i dyskryminacji. Jej warsztaty wykorzystują m.in. metody uzdrawiania traumy rasowej poprzez pracę z ciałem i emocjami. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce. Redaktorka Naczelna Słownika Empatycznego. Ekspertka Diversity Hub i new visions. Zaangażowana w antyrasistowskie inicjatywy aktywistyczne i badawcze w Polsce i na świecie.
Foto: Łukasz Giza / archiwum prywatne Margaret Amaki Ohia-Nowak

Nagranie dostepne jest tutaj z tłumaczeniem na PJM, a wkrótce udostępnimy także jego transkrypcję.

 

Tematyki troski o siebie i wzajemnej troski w aktywizmie praw człowieka dotyczą wszystkie webinaria w tym cyklu, prowadzone przez zaproszone do rozmowy osoby aktywistyczne działające na rzecz równości. Zawsze z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Terminy webinariów: 9.09, 23.09, 7.10, 21.10 (przerwa), 2.12, 9.12. Zawsze w godz. 18.00-20.00, zawsze z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Pozostałe webinaria możliwe są do obejrzenia w zakładce Materiały:

  • 9.09.2021, 1/6: Mapowanie wypalenia aktywistycznego w aktywizmie równościowymNatalia Sarata / Fundacja RegenerAkcja
  • 23.09.2021, 2/6: Autystyczny aktywizm: wyzwania i wsparcie, Ewa Furgał / Fundacja Dziewczyny w Spektrum
  • 7.10.2021, 3/6: Kolektywna troska w kontekście wypalenia aktywistycznego, Ilaj Zaremba / Ulex
  • 21.10.2021, 4/6: Wyobraź sobie szczęśliwego Syzyfa, Marta Niedźwiecka / O Zmierzchu
  • 2.12.2021, 5/6: Aktywistki, aktywiści między zamrożeniem a regeneracją, Sylwia Włodarska / Pani Swojego Szczęścia
  • 9.12.2021, 6/6: Dlaczego czarne (aktywistyczne) ciała wypalają się mocniej, bardziej, szybciej?, Margaret Amaka Ohia-Nowak