Natalia Skoczylas S2e1

RegenerAkcyjne Rozmowy, s2 e1: Natalia Skoczylas x Natalia Sarata

W pierwszym odcinku 2. serii podcastu Natalia Sarata rozmawia z Natalią Skoczylas, aktywistką, grubancypantką, prawniczką, autorką instagramowego profilu @nataszex. Natalia to także – razem z Urszulą Chowaniec – współautorka i współprowadząca podcast Vingardium Grubiosa. Wspólnie z Ulą znalazły się na liście pięćdziesięciu Śmiałych 2021, przygotowanej przez redakcję Wysokich Obcasów w grudniu 2021.

W rozmowie, która odbyła się w październiku 2021, Natalia opowiada o tym, w jaki sposób i od kogo uczy się odpoczywać, a także co ma z tym wspólnego samoakceptacja. Mówi też też o swoim aktywizmie na Instagramie i tym, czy to narzędzie oraz to, co na nim „działa” najlepiej, jest spójne z jej własnym sposobem działania i bycia w świecie. O ciałopozytywności jako emancypacyjnej idei, która – przeliczana na lajki i zasięgi 0 bywa przetwarzana w rynkowy kontent popularnych profili w mediach społecznościowych. O creditsach, czyli sygnalizowaniu źródeł własnych postów i inspiracji – jako wyrazie wzajemnej troski w aktywizmie.

Co jest dla Natalii głównym celem i zadaniem wzajemnej troski praktykowanej w społecznościach aktywistycznych? Jakie znaczenie dla dobrostanu w ruchach społecznych ma jej zdaniem komunikacja i otwarte podejmowanie kwestii konfliktowych? Rozmawiamy także o tym, jak unikanie konfliktu i opacznego rozumienia lojalności działa na (nie)ciągłość grup i inicjatyw. Natalia odnosi się do potencjałów i wyzwań pracy własną historią, wizerunkiem i ciałem w aktywizmie grubancypacyjnym, a także do poznawania lepiej siebie samej jako troski o aktywistyczną drogę.

Rozmówczynie: Natalia Skoczylas i Natalia Sarata / RegenerAkcja
Realizacja nagrania i postprodukcja: Natalia Judzińska
Organizacja i logistyka: Julia Celejewska

Fotografia odcinka: Archiwum prywatne Natalii Skoczylas

Nagranie zrealizowałyśmy w studiu Krytyki Politycznej na Jasnej 10 w Warszawie. Dziękujemy za wsparcie i współpracę!