Amaka Ohia-Nowak

RegenerAkcyjne Rozmowy, s2 e4: Margaret Amaka Ohia-Nowak x Natalia Sarata

W tym odcinku Margaret Amaka Ohia-Nowak mówi Natalii Saracie o tym, jak dojmujący, krzywdzący wpływ rasizmu osadza się w ciele, w ciałach. Od uczennicy szkoły tańca do nauczycielki jogi, Amaka mówi o kontakcie z ciałem i o życiu w Polsce jako AfroPolka, Polko-Nigeryjka.

13 lat temu zajęła się badaniem rasizmu i języka dyskryminującego. Prowadzi szkolenia dla osób białych o tym, jak można się rasizmu oduczyć, jak mówić tak, aby nie ranić innych osób ze względu na ich tożsamość pierwotną. Jej praca w dużej mierze opiera się na moim doświadczeniu czarnej tożsamości. Pracuje z nim, eksponując traumy, trudności i nierówności z nim związane. Zajęcia, które Amaka oferuje, warsztaty antydyskryminacyjne, z przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, radykalnej wrażliwości, uwalniania emocji w ruchu, a także uzdrawiania traumy rasowej i rasizmu przez praktykę cielesną, w większości są skierowane do osób białych. Jak to jest – pracować sobą, kiedy w dodatku tę cechę, którą pracuje, widać od razu?

Rozmowa została nagrana w grudniu 2021 roku w studiu Krytyki Politycznej na Jasnej 10 w Warszawie. Dziękujemy za wsparcie i współpracę!

Rozmówczynie: Margaret Amaka Ohia-Nowak i Natalia Sarata / RegenerAkcja
Realizacja nagrania, opracowanie dźwiękowe i postprodukcja: Natalia Judzińska
Organizacja i logistyka: Julia Celejewska

Fotografia odcinka: Archiwum prywatne Margaret Amaki Ohia-Nowak

Odcinek do wysłuchania w serwisie Zencastr tutaj.