manifest

Katarzyna Żeglicka, Manifest Antywypaleniowy

Oto Manifest Antywypaleniowy Żeglugi, czyli Katarzyny Żeglickiej, który przygotowała dla nas na przełomie jesieni i zimy 2021/2022.

„Od kilku miesięcy zabierałam się do nagrania mojego performatywnego manifestu antywypaleniowego. Niestety kolejny raz wpadłam w sidła perfekcjonizmu. Skończyło się na prokrastynacji i ogromnym stresie. Wypalało mnie coś, co miało być antywypaleniowe.

Mijały miesiące a ja nagrywałam kolejne filmy. Niestety nic nie było dla mnie na tyle dobre, żeby wysłać to Natalii. W końcu powiedziałam sobie: „Nie dam rady!.” Moje ciało nie chciało już być traktowane jak narzędzie czy przedmiot do wykonania zadania. Zapomniałam, że ono żyje, czuje ból i chce odpocząć.

Pewnego wieczora, gdy wylegiwałam się pod kocem poczułam w ciele jakieś podekscytowanie. Poprosiłam Em – moją osobę partnerską, by stanął na drabinie i mnie nagrał. Posłuchałam intuicji i okazało się, że mój manifest antywypaleniowy to tylko cztery słowa. Po nich stawiam bardzo wyraźną kropkę. Nie chcę mówić i robić nic więcej.

Potrzebuję ukojenia, więc robię sobie poduszkowo-kocykowe gniazdo. Moje ciało od razu przypomina sobie o łagodnym ruchu w podkocykowym raju. Chce koić i być ukojone. Chce przytulać i być przytulane. Chce głaskać i być głaskane.

Potrzebuję celebrować ciszę i dzielić się nią z istotami (poza)ludzkimi. Wspólnie rozpoznawać różne jej rodzaje: tą, którą rządzą ptaki, tą poranną, niedzielną, deszczową, jesienną.

To jest mój manifest antywypaleniowy, którym dzielę się z Wami„.

Katarzyna Żeglicka (ona/jej) – genderqueer i crip aktywistka, performerka i animatorka kultury; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo; trenerka pracy i doradczyni zawodowa. Absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej. Obecnie studentka Pedagogiki Teatru. W latach 2014-2020 współtwórczyni stowarzyszenie na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami – Strefa Wenus z Milo, aktualnie członkini kolektywu Artykuł 6.