„Mocne wspólnoty kruchych” – nagranie z PJM i transkrypcja
Możecie już obejrzeć nagranie z dyskusyjnej części spotkania „Mocne wspólnoty kruchych. O aktywistach i aktywistkach emancypacyjnych i pracy tożsamością wystawioną na ataki”.
Spotkanie odbyło się 15 marca 2021 w formule online.
Od 17. minuty nagranie zawiera tłumaczenie na PJM, po rozwinięciu opisu filmu wyświetla się link do pełnej transkrypcji z dyskusji.
Nagranie dostępne jest tutaj.
Udział w dyskusji wzięły następujące osoby:
Katarzyna Bierzanowska – tłumaczka, autorka inicjatywy Pełnoprawna, aktywistka, edukatorka, feministka z niepełnosprawnością. Popularyzuje temat dyskryminacji ze względu na stopień sprawności i płeć, edukując antydyskryminacyjnie i feministycznie.
Gagik Grigoryan – ex-aktywista na rzecz migrantów i wielokulturowości, w sektorze pozarządowym działał ostatnie 12 lat, wspierając społeczności lokalne w Ukrainie i Polsce. W ostatnich latach był ściśle związany z Fundacją Ocalenie, gdzie w swojej codziennej pracy udzielał wsparcia migrantom i migrantkom. Obecnie na „zwolnieniu aktywistycznym” na czas nieokreślony. Odejście z trzeciego sektora Gagik argumentuje zmęczeniem reprezentowania swojej grupy mniejszościowej oraz wypaleniem aktywistycznym.
Nina Kuta – anarchistka, feministka i transpłciową kobieta. Prowadzi kanał na YouTube TransGrysy poświęcony feminizmowi i transpłciowości. W związku z importem transfobicznego feminizmu do Polski przez ostatnich parę miesięcy zaangażowała się w aktywność przeciwko temu nurtowi w formie artykułów, wywiadów, wpisów na mediach społecznościowych.
Margaret Amaka Ohia-Nowak – czarna ciskobieta, Polko-Nigeryjka. Jest trenerką różnorodności, antyrasizmu i inkluzywności. 13 lat temu zajęła się badaniem rasizmu i języka dyskryminującego. Prowadzi szkolenia dla osób białych o tym, jak można się rasizmu oduczyć, jak mówić tak, aby nie ranić innych osób ze względu na ich tożsamość pierwotną. Jej praca w dużej mierze opiera się na moim doświadczeniu czarnej tożsamości. Pracuje z nim, eksponując traumy, trudności i nierówności z nim związane. Zajęcia, które oferuje, warsztaty antydyskryminacyjne, z przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, radykalnej wrażliwości, uwalniania emocji w ruchu, a także uzdrawiania traumy rasowej i rasizmu przez praktykę cielesną, w większości są skierowane do osób białych. Od dłuższego czasu jest tym emocjonalnie zmęczona i potrzebuje jakościowej regeneracji. Dlatego swoje zajęcia zaczęła kierować również do osób z innych targetowanych mniejszości. Jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA).
Dyskusję poprowadziła Natalia Sarata – aktywistka, socjolożka, działaczka na rzecz regeneratywnego aktywizmu, szczególnie tego zaangażowanego emancypacyjnie. Założycielka inicjatywy RegenerAkcja, autorka projektu „Oddychaj”.