Madga Rakita Okladka

RegenerAkcyjne Rozmowy, s1 e6: Magda Rakita x Natalia Sarata

W tym odcinku Natalia Sarata rozmawia z Magdą Rakitą – interpłciową aktywistką, która o swojej interpłciowości dowiedziała się jako 15-latka. Magda jest współzałożycielką Fundacji Interakcja, prowadzi w niej m.in. grupy wsparcia dla osób interpłciowych. A interpłciowość to literka „I” ze skrótu LGBTQIAP+.

Magda opowiada o tym, jak odeszła z bankowości inwestycyjnej i jak zaangażowała się w działalność społeczną, choć nigdy nie chciała jej robić. Dzieli się tym, co myślała o aktywist/kach, zanim sama taką została. O tym, co daje aktywizm jej, a co daje społeczności osób interpłciowych i ich rodziców. Dzieli się tym, jak działa na nią opowiadanie własnej historii w edukacji o interpłciowości, zwraca też uwagę na wyzwania publicznego wypowiadania swojej opowieści. Rozmawiamy z Magdą o ciele, które społecznie jest obwieszane stereotypami, traktowane jak patologia i przemocowo, o ciałach, które magazynują traumę, a także o tabu związanym z interpłciowością i wypaleniem.

Magda dzieli się tym, co ją wspiera, także w kontakcie z ciałem, od którego na długo się odcięła. Opowiada o uwalniającej mocy grup wsparcia, które prowadzi, w których uczestniczy i o tym, dlaczego grupy są takie ważne. Rozmawiamy też o tym, jakie jakości i kompetencje mają znaczenie w prowadzeniu wsparcia psychologicznego dla aktywistów/tek z grup mniejszościowych. Poza tym Magda mówi o zaganianiu kotów, o aktywistycznej franczyzie, poleca książkę, podcasty i jeszcze coś na dobrostan, podobno trochę obciachowego 😉

Rozmówczynie: Magda Rakita i Natalia Sarata / RegenerAkcja
Realizacja nagrania, opracowanie dźwiękowe i postprodukcja: Natalia Judzińska
Organizacja i logistyka: Julia Celejewska

Fotografia odcinka: Archiwum prywatne Magdy Rakity

Nagranie zrealizowałyśmy w studiu Krytyki Politycznej na Jasnej 10 w Warszawie. Dziękujemy za wsparcie i współpracę!

Link do odcinka w serwisie Anchor tutaj.
Link do odcinka w serwisie Spotify tutaj.
Link do odcinka w serwisie Apple Podcasts tutaj.
Link do odcinka w serwisie Google Podcasts tutaj.