Agata Kubis Okladka Final

RegenerAkcyjne Rozmowy, s1 e5: Agata Kubis x Natalia Sarata

W tym odcinku Natalia Sarata rozmawia z Agatą Kubis – fotoreporterką, fotografką uliczną dokumentującą od lat wydarzenia związane z emancypacyjną walką ruchów feministycznych, LGBT, wolnościowych, lesbijką. Agata jest zaangażowana w Archiwum Protestów Publicznych, w ramach którego została ostatnio współ-nominowana do Paszportów Polityki, współpracuje też m.in. z OKO.press

Agata opowiada o tym, co początkowo stanęło na drodze decyzji o pojechaniu na warsztat regeneracyjny dla aktywistek, co pomogło jej o siebie zadbać i czy w ogóle identyfikuje się jako aktywistka. Rozmawiamy też o początkach jej ulicznej ścieżki aktywistycznej z aparatem fotograficznym i o tym, jak wykluczenie ekonomiczne i aparat łączą się z jej dzisiejszym zaangażowaniem społecznym. Czy istnieje „obiektywna” i „niezaangażowania” fotografia reporterska i jak działa mit obiektywizmu w zaangażowaniu na aktywistki i aktywistów z mniejszości?

Agata mówi o kolektywnym doświadczeniu masowych protestów, o energii demonstracji w mniejszych miastach i o tym, co ją zaskakuje, co docenia i podziwia w ulicznej rewolucji aktywistek i aktywistów z młodszego pokolenia. Dzieli się też tym, jak to jest reportersko świadkować na granicy polsko-białoruskiej i towarzyszyć ludziom w sytuacjach granicznych. Czy łatwo po takim doświadczeniu zdecydować się na regenerację i ile ona w jej przypadku trwa? Agata mówi też o nieoczywistej, wspierającej specyfice kolektywu fotograficznego, w którym działa.

Rozmówczynie: Agata Kubis i Natalia Sarata / RegenerAkcja
Realizacja nagrania, opracowanie dźwiękowe i postprodukcja: Natalia Judzińska
Organizacja i logistyka: Julia Celejewska

Fotografia odcinka: Natalia Judzińska / archiwum Agaty Kubis

Nagranie zrealizowałyśmy w gościnnym studiu Krytyki Politycznej na Jasnej 10 w Warszawie. Dziękujemy za wsparcie i współpracę!

Link do odcinka w serwisie Anchor tutaj.
Link do odcinka w serwisie Spotify tutaj.
Link do odcinka w serwisie Apple Podcasts tutaj.
Link do odcinka w serwisie Google Podcasts tutaj.