Amaka Ohia

Cykl: Webinaria RegenerAkcji, nr 6/6: 9 grudnia, Dlaczego czarne (aktywistyczne) ciała wypalają się bardziej…?, Margaret Amaka Ohia-Nowak

9 grudnia 2021, w czwartek, zapraszamy o 18.00 na 6. webinarium w 6-częściowym cyklu webinariów o wypaleniu i trosce o siebie w działaniach równościowych i aktywizmie praw człowieka. Tym razem Margaret Amaka Ohia-Nowak opowie o procesach odkładania się aktywistyczno-opresyjnej traumy w czarnych i nieczarnych ciałach narażonych na ataki. Porozmawiamy o tym, jak wspierać ciało aktywistyczne szczególnie wtedy, gdy pracujemy własną tożsamością, a także o tym, jak przez pracę z ciałami uczyć się nowych sposobów bycia.

Zapisy na webinarium przez formularz, link poniżej.

Kiedy białe ciało walczy z rasizmem, jest traktowane jak bohaterskie. Dlatego niektórzy Czarni nie chcą, by Biali uczestniczyli w naszych działaniach. Bo przez samą swoją obecność, obecność swoich białych ciał, kolonizują przestrzeń. Otrzymują przywileje, czy tego chcą, czy nie, od systemu. („Fuck White Tears”, reż. Annelie Boros, 2016)
Ciało jest miejscem wyzwolenia. To najskuteczniejszy sposób na naszą holistyczną transformację. Uzdrawianie ciała to zmiana tego, co ucieleśniamy i co ucieleśniały nasze przeszłe pokolenia.
Co wyróżnia aktywizm osób czarnych w Polsce? Co jest w nim trudne? Dlaczego obserwowanie i doświadczanie swojej czarności w polskim aktywizmie obciąża i gwarantuje cierpienie? Jak radzić sobie z emancypacyjnym napięciem i presją działań aktywistycznych, gdy wciąż trzeba „ogarniać siebie”? Jak radzić sobie z czarnym ciałem aktywistycznym w dominacji białości? Jak radzić sobie z rasowym cierpieniem wysłuchiwanym tylko po to, by pokazać innym, że naprawia się świat?
Czy możliwe jest otwieranie przestrzeni w ciele na coś dobrego, gdy to ciało wciąż jest nadużywane, niechciane i odczłowieczane? Jak można korzystać z uzdrowienia przez „somę”, gdy nie ma się siły na współpracę z innymi ciałami i dzielenie się z nimi tym, co rani? Czego unikać, a jak się angażować, żeby jakościowo być ze sobą i z innymi?
MARGARET AMAKA OHIA-NOWAK: Trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, językoznawczyni specjalizująca się w języku inkluzywnym, badaczka. Szkoli grupy, organizacje i instytucje z obszaru DEI (Diversity Equity Inclusion), antyrasizmu oraz profilaktyki wykluczeń i dyskryminacji. Jej warsztaty wykorzystują m.in. metody uzdrawiania traumy rasowej poprzez pracę z ciałem i emocjami. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce. Redaktorka Naczelna Słownika Empatycznego. Ekspertka Diversity Hub i new visions. Zaangażowana w antyrasistowskie inicjatywy aktywistyczne i badawcze w Polsce i na świecie.
Foto: Łukasz Giza / archiwum prywatne Margaret Amaki Ohia-Nowak

Prosimy o zapisy na webinarium najpóźniej do czwartku 9 grudnia do godz. 15.00. Wszystkie zapisane osoby dostaną w dzień webinarium link do webinarium.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/TZEegv6APPUAsbhs5

Webinarium jest nieodpłatne, będzie realizowane przez zoom.

Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM) w czasie całego spotkania.

Spotkanie będzie nagrywane i opublikowane w przyszłości na stronie projektu. Osoby uczestniczące w webinarium nie będą nagrywane.

 

Tematyki troski o siebie i wzajemnej troski w aktywizmie praw człowieka dotyczą wszystkie webinaria w tym cyklu. Wszystkie będą realizowane co dwa tygodnie we wtorki wieczorem między wrześniem a listopadem, prowadzone przez zaproszone do rozmowy osoby aktywistyczne działające na rzecz równości. Zawsze w godz. 18.00-20.00, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Terminy webinariów: 9.09, 23.09, 7.10, 21.10 (przerwa), 2.12, 9.12. Zawsze w godz. 18.00-20.00, zawsze z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Zapraszamy!

Do tej pory zrealizowałyśmy webinaria, które możliwe są do obejrzenia w zakładce Materiały:

  • 9.09.2021, 1/6: Mapowanie wypalenia aktywistycznego w aktywizmie równościowymNatalia Sarata / Fundacja RegenerAkcja
  • 23.09.2021, 2/6: Autystyczny aktywizm: wyzwania i wsparcie, Ewa Furgał / Fundacja Dziewczyny w Spektrum
  • 7.10.2021, 3/6: Kolektywna troska w kontekście wypalenia aktywistycznego, Ilaj Zaremba / Ulex
  • 21.10.2021, 4/6: Wyobraź sobie szczęśliwego Syzyfa, Marta Niedźwiecka / O Zmierzchu
  • 2.12.2021, 5/6: Aktywistki, aktywiści między zamrożeniem a regeneracją, Sylwia Włodarska / Pani Swojego Szczęścia